Lýkožrout smrkový (kůrovec) – Ips typographus
Jak poznáme kůrovce od jiných brouků? Jaké jsou příčiny rychlejšího množení kůrovce? Proč si kůrovec vybírá oslabené smrky? Odpovědi se dočtete v článku.
Lýkožrout smrkový neboli kůrovec je nejvýznamnějším škůdcem, který napadá smrkové porosty u nás. Konkurovat mu může snad jen bekyně mniška.
Lýkožrout neboli kůrovec je černohnědý brouk velikosti 4–5,5 mm, jehož tělo je pokryto dlouhými žlutými chloupky. Samce a samice od sebe rozeznáte poměrně těžko, liší se ale jejich funkce při obsazování nových porostů.
Kůrovec přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy nebo stromy silně oslabené, přičemž není zcela jasné, jak k tomuto napadení dochází. První teorie předpokládá, že pionýrský brouk (samec) rozezná oslabené jedince, na ně nalétává a obsazuje je. Druhá teorie naopak předpokládá, že kůrovec nalétává na libovolné smrky, zdravé stromy se ale častěji ubrání a zalijí samce pryskyřicí. Na oslabených stromech samci začnou dříve produkovat agregační feromony, které vyvolají hromadný nálet na napadený strom a stromy sousední. Agregační feromon také samci používají k nalákání samic do snubní komůrky, ze které po spáření samice vytvářejí matečnou chodbu, která slouží k nakladení bílých, téměř 1 mm velkých vajíček. Těch může být od jediné samice až 60 kusů. Po nakladení vajíček se po přibližně 7 dnech líhnout bílé larvy, které hlodají chodby a živí se lýkem (zralostní žír). Během svého vývoje prochází larva třemi instary, tedy se dvakrát svléká. Na konci larvální chodby se larva zakuklí a po 7 dnech se z kukly vylíhne brouk, který je zpočátku bílý, postupně zežloutne a následně dál tmavne až do konečného černo-hnědého zbarvení. Délka vývoje larvy může trvat od 1 týdne až po 8 týdnů v závislosti na teplotě. Po dokončení vývoje se brouk prokouše kůrou a vytvoří výletový otvor, nebo využije již existujícího výletového otvoru v kůře. Na stromech vzniká typický požerek.
Rychlost množení kůrovce je závislá na mnoha faktorech. Těmi jsou teplota, letové podmínky, expozice, nadmořská výška. Lýkožrout má zpravidla dvě generace do roka, může však v průběhu roku stihnout i tři. První rojení začíná obvykle ve druhé polovině dubna, druhé na přelomu června a července a třetí, pokud k němu dojde, začátkem září. Pokud není dokončeno v témže roce, larvy přezimují do jara a jarní rojení je o to masovější.
Lýkožroutovi u nás podléhají především stromy starší 60 let a stromy oslabené, v případě přemnožení, jakému jsme svědky nyní, ale napadá i mladší a zdravé jedince. Osidluje především spodní části kmenů se silnou kůrou a často si vybírá místa, na kterých se objevil již v předchozích letech. Oblíbil si slunné stěny stromů, nepohrdne ale ani zastíněnými stranami stromů uvnitř lesa.
Zdroje
- ABGRAL, J. F. & JUVY, B. Incidence de la température sur développement du Typographe, Ips typographus L. (Coléoptere, Scolytidae) en zones montagneuses. CEMARGEF-Inf. Tech. 90,1–7 str, 1993.
- DOLEŽAL, P. & SEHNAL, F. Effects of photoperiod and temperature on the development and diapause of the bark Ips typographus. Journal of Applied Entomology 131: 165-173 str., 2007.
- CHARARAS, C. Étude biologique des scolytides des coniferes. Paris: Le Chevalier, 556 str., 1962.
- LIŠKA, J. & KNÍŽEK, M. Přemnožení lýkožrouta smrkového na borovici blatce. Lesnická práce 97, 274–275 str., 2018.
- LOBINGER, G. Die Lufttemperature als limitierender Faktor für Schwärmaktivität zweier rinderbrütender Fichtenborkenkäferarten, Ipsgraphus L. und Pityogenes chalcographu L. (Col., Scolytidae). Anzeiger für Schädlingskunde, Pflanzenschutz, Umweltschutz 67, 14–17 str., 1994.
- PFEFFER, A. Fauna ČSR. Svazek 6. Kůrovci – Scolytidae (Řád: Brouci – Coleoptera). Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 347 str., 1955.
- RUDINSKY, J. A. Ecology of Scolytidae. Annual Review of Entomology 7, 327–348 str., 1962.
- SKUHRAVÝ, V. Lýkožrout smrkový a jeho kalamity. Praha: Agrospoj, 196 str., 2002.
- ŠVIHRA, P. K predpoviedi začiatku rojenia lykožrúta smrekového (Ips typographus L.). Lesnictví 16, 921–930 str., 1970.
- VITÉ, J. P. Temperaturversuche an Ips typographus L. Zoologische Anzeiger 149: 195-206 str., 1952.
- WERMELINGER, B. & SEIFERT, M. Analysis of the temperature dependent development of the spruce bark beetle Ips typographus (L.) (Col., Scolytidae). Journal of Applied Entomology 122, 185–191 str., 1998.
- ZAHRADNÍK, P., ZAHRADNÍKOVÁ, M., LUKÁŠOVÁ, V. & PŘÍHODA, J. Závěrečné hodnocení projektu KŮROVCOVÉ INFO za rok 2016. Lesnická práce 95, 794–797 str., 2016.
- ZAHRADNÍK, P., ZAHRADNÍKOVÁ, M., PŘÍHODA, J. & MALČÁNKOVÁ, T. KŮROVCOVÉ INFO přineslo i v roce 2017 mnoho zajímavých informací. Lesnická práce 96, 749–751 str., 2017.
- ZUMR, V. Podklady pro prognózu rojení hlavních druhů kůrovců (Coleoptera, Scolytidae) na smrku ztepilém (Picea excelsa L.). Sborník Československé akademie zemědělských věd, Lesnictví 28, 941–960 str., 1982.
- ZUMR, V. Biologie a ekologie lýkožrouta smrkového (Ips typographus) a ochrana proti němu. Academia – Studie ČSAV 17/1985, 1–106 str. + 16 příloh, 1985.
- foto v galerii obrázků zdroj: dostupné z https://www.levnepostriky.cz