Výstavba dřevěných domů v České republice
Obliba dřevěných domů u nás je stále vyšší. I když si mnoho z nás dobře pamatuje nepříliš lichotivou podobu dřevěných staveb budovaných za minulého režimu, takzvaných okálů, skutečným dřevostavbám dává stále více lidí novou šanci.
Přesvědčit je mohou některé vlastnosti dřeva, které u jiných materiálů můžeme jen stěží najít. Dřevo má výborné tepelné i zvukově izolační vlastnosti. Charakteristická je jeho vůně, která utváří příjemnou teplou atmosféru domova. Roubenky a sruby jsou synonymem pro pohodu a rodinný klid. Dřevo ale nemusí být využíváno jen jako pohledový materiál. Nosná konstrukce ze dřeva přežije generace a při správném konstrukčním postupu splňuje všechny normy požární ochrany. Důležité je také zmínit nižší provozní náklady dřevostaveb ve srovnání s domy z jiných materiálů.
Dřevo v minulosti ztratilo tradiční využití a nahradily ho jiné materiály. Výše zmíněný okál byl spíš špatnou reklamou než snem o rodinném bydlení. Nový dech získalo dřevo jako stavební materiál až po sametové revoluci, kdy se stavbě dřevěných domů začala věnovat řada firem s cílem navázat na tradice, budovat povědomí o výhodách dřevostaveb a využívat české dřevo. Podíl dřevostaveb na celkovém počtu dokončených domů se daří stále zvyšovat. Zatímco na přelomu tisíciletí byl podle Českého statistického úřadu jejich podíl přibližně 1,5 %, v roce 2015 už podíl dřevostaveb dosáhl hodnoty přes 13 %.
Ve světovém srovnání jsou průkopníky Skandinávci, například ve Švédsku tvoří dřevostavby až 90 % všech staveb. Ve Spojených státech a Kanadě jsou dřevostavby zastoupeny ze 60 %, resp. 70 %. Z našich blízkých sousedů bychom se mohli inspirovat u Rakušanů, kde je podíl dřevostaveb asi třetinový a u Němců, kde dřevostavby tvoří 15 % nově dokončovaných domů.
Rostoucí důraz na ekologickou i ekonomickou stránku stavby nabízí dřevostavbám prostor pro další rozvoj. Na své si přijdou i zastánci moderních technologií, jakými jsou chytré technologie vytápění či řízené větrání. Moderní dřevostavby se mohou pochlubit tím, že splňují nízkoenergetický standard, nezřídka dokonce pasivní standard. Zároveň tak šetří peněženky svých majitelů a životní prostředí nás všech.