Dřevo vhodné pro použití v exteriéru
Dřevo je přírodním materiálem, který je vhodný pro využití jak v nenáročném prostředí interiéru, tak i v exteriéru, kde je vystaveno náročným povětrnostním podmínkám. Vždy je však nutné správně zvolit ochranu dřeva odpovídající konkrétnímu prostředí. Širokému použití dřeva nemůžou žádné podmínky zabránit.
V exteriéru je nezbytné dřevo chránit proti větru, teplotním výkyvům, srážkám, slunečnímu záření, ale například i proti činnosti drobných živých organismů, hmyzu a lišejníků. Na kvalitní ochraně závisí celková životnost dřeva i to, jak nám bude sloužit.
Základem je výběr kvalitního trvanlivého druhu dřeva, jakým je například dub či modřín. Konstrukční ochrana dřeva, tedy tvarování prvků takovým způsobem, aby nezadržovaly vodu, umožnily její odtékání i volné proudění vzduchu, je základním předpokladem, bez kterého ani následná chemická ochrana dřeva nebude dostatečně účinná. Navíc při správném využití konstrukční ochrany je jakákoliv další chemická ochrana, snad kromě nehostinných vysokohorských či přímořských podmínek, nadbytečná. Specifickým způsobem ochrany dřeva může být například tepelná úprava dřeva ThermoWood, které díky zvýšené odolnosti vydrží i v extrémních podmínkách.
V exteriéru nejčastěji používáme dřevo na výrobu fasád, střech, oken i dveří, pojďme se tedy na jednotlivé způsoby použití podívat blíže.
Dřevěná fasáda
Dřevěná fasáda má své nenahraditelné kouzlo a odpovídající povrchová úprava zajistí, aby její životnost byla opravdu dlouhá. Konstrukčně je klíčové, aby pod pohledovou vrstvou z palubek, prken nebo štípaných šindelů byl umístěn odvětrávaný rošt, díky kterému bude kolem dřeva volně proudit vzduch, ale také aby střecha byla navržena s dostatečným přesahem, který by chránil fasádu před srážkami i slunečním zářením. Pravidelná impregnace dřeva zajistí jeho pěkný vzhled i delší životnost, ale bude mít i jistý environmentální dopad.
Dřevěná střecha
Dřevěné střechy nám připomenou vesnické chaloupky nebo střechy starých dřevěných kostelů. Dnes jsou skutečně raritou, dřevěné šindele ale mají svou nenahraditelnou estetiku a dobré tepelně-izolační vlastnosti. Důležitá je vhodně vybraná dřevina. Na výrobu střešních šindelů lze použít modřín a cedr, kvůli nižším cenám se používá i impregnované smrkové dřevo.
Dřevěná okna a dveře
Při výrobě dřevěných oken a dveří je dnes hlavním materiálem takzvaný eurohranol, tedy hranol lepený z několika vrstev masivních lamel dřeva smrku, borovice či dubu. Takovým způsobem vyrobená okna a dveře po dobu své životnosti minimálně mění rozměry a velmi dobře uspějí při oddělování nehostinných podmínek exteriéru od vnitřního prostoru obydlí.
Dřevo a materiály na bázi dřeva mohou být v exteriéru využity i pro konstrukci řady dalších staveb či výrobků, přístřešků a altánů, teras a balkonů, schodišť, plotů i zahradního nábytku, představivosti se meze nekladou. Dřevo je téměř univerzálním přírodním materiálem, pro který platí, že je nutné jen zvolit vhodnou péči a konstrukci tak, aby nám mohlo sloužit po generace.
Více k tématu čti v článku Dřevěná okna a dveře.