Jak řešit v lese krizové situace
Ať už jdete do lesa na procházku načerpat sílu a alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti, při tom třeba posbírat Vám znalé houby nebo plody, případně v lese pracujete, můžete se dostat do různých situací, o kterých je dobré si přečíst alespoň pár rad. Snad je nikdy nebudete potřebovat, ale štěstí přeje připraveným a informace v takovém případě mohou ledacos zachránit.
Když vás v lese zastihne bouřka
Pokud mezi bleskem a zahřměním je interval kratší než 30 sekund, je bouřka od Vás ve vzdálenosti do 10 km. V tomto případě existuje riziko možným zásahem blesku. Proto nezůstávejte na kopcích, ve vodě, ani pod osamělými stromy. Jestli můžete, schovejte se do auta, v hustém lese vyhledejte úkryt třeba ve velké jeskyni, nedotýkejte se kovových předmětů, deštník raději odhoďte a hlavně neběhejte po lese. Když jste ve skupině, nedržte se za ruce a neseskupujte se v hloučku. Nejen zásah bleskem pro Vás může být nebezpečný, nebezpečí se skrývá i za velkými poryvy větru, jenž mohou způsobit padání větví či vývraty stromů.
Když Vás v lese přepadne náhlá letní bouřka, uděláte nejlépe, když si okamžitě lehnete na zem co nejdále od vysokých stromů. Letní déšť bývá teplý a navíc v létě bouřka během několika minut přejde a sluníčko brzy rozpustí obavy i případné kapky deště na Vašem oblečení.
Když se v lese ztratíte
Samozřejmě je nejlepší se takovéto situaci snažit vyhnout. A to tak, že se držíte turistických značek, chodíte po cestách a svoji trasu sledujete.
Jakmile se už ale ztratíte, zachovejte hlavně chladnou hlavu. Jestli jste se ztratili ve skupině, vraťte se na místo, kde jste skupinu viděli naposledy a pokuste se domluvit prostřednictvím mobilního telefonu.
Ovšem pokud jste šli do lesa sami a zabloudili jste, zkuste se vrátit na místo, které je Vám známé, či se dostat k nějakým značeným cestám. České lesy nebývají zas tak veliké, abyste, ať už půjdete jakýmkoliv směrem, do cca vzdálenosti 10 km nenarazili na nějakou komunikaci (silnici, železnici), díky níž se dostanete do nejbližší obce. Proto se držte jednoho směru a nechoďte panicky v kruhu.
Když sníte jedovatou plodinu
Dávejte pozor hlavně na děti, rády ochutnávají barevné plody. Pokud se Vašim dětem nebo Vám třeba i nedopatřením stane, že sníte jedovatou plodinu, zkuste vyvolat zvracení, abyste z žaludku odstranili co nejvíce jedovaté látky. U dětí se doporučuje zejména strčit prst do krku. Dospělí mohou zkusit to samé, nebo mohou vypít půl litru přesolené vody, které zvracení vyvolá. Nepodávejte raději alkohol, kávu či mléko. Jako protijed můžete použít roztok 1 litru vody s rozpuštěnými 10-20 tabletami živočišného uhlí. Zkuste zjistit, čím jste se otrávili, abyste tuto informaci mohli podat záchranné službě, kterou v každém případě raději vždy přivolejte.
Jakmile dojde ke křečím nebo k bezvědomí, nevyvolávejte již zvracení a nepodávejte nic ústy. Sledujte životní funkce, uvolněte a vyčistěte dýchacích cesty (zkontrolujte ústní dutinu, zakloňte hlavu). Při zástavě dechu podejte umělé dýchání. Při ztrácení tepové frekvence zahajte nepřímou srdeční masáž.
Příznaky otravy mohou mít několik fází. V první fázi můžete cítit slabost, nevolnost, můžete mít průjem a můžete zvracet (může se objevit i po 8-12 hodinách). Pokud dojde ke smrtelné otravě třeba otrava muchomůrkou zelenou, jarní a jízlivou, následuje do tzv. klidová fáze, kdy nevolnost ustává, avšak zhruba za další den dochází k druhé fázi, která vede k poškození jater, srdce i ledvin a takto nepoznaná a neléčná otrava může způsobit i smrt.
Největším podobnost a tudíž k nejčastějším záměnám v lese dochází u bobule vraního oka s borůvkou a mochomůrky tygrované s růžovkou.
Když vidíte v lese požár
Nejprve zvažte, zda dokážete požár uhasit vlastními silami. K tomu můžete použít vodu, písek, hlínu, lopatu, deku (ne umělou). V případě většího požáru, který nejste schopni uhasit, utečte a zavolejte hasiče na lince 150.
Jestliže se oheň dostal na Váš oděv a nemáte vodu k uhašení, hlavně neutíkejte, tím byste oheň jen podpořili. Chraňte si obličej a máte-li u sebe deku, použijte ji u udušení ohně. Pokud nic na udušení ohně nemáte, tak si lehněte si na zem a kutálejte se, dokud oheň neustane. Kutálením totiž zamezíte přístupu kyslíku a oheň udusíte.
Když najdete v lese minu nebo jinou nevybuchlou munici
Pokud najdete předmět, u něhož budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici, tak se ho v žádném případě nedotýkejte a nemanipulujte s ním. Ihned přivolejte Policii ČR a zajistěte, aby se k předmětu nikdo nepřiblížil. Vždy je lepší nějaký podezřelý předmět raději nahlásit, než abyste v obavě, že pyrotechnice nerozumíte, předmět nenahlásili. Můžete tak zabránit škodám na životech, zdraví, majetku a ochránit přírodu.
Když se Vám v lese ztratí pes
V případě, že se Vám zaběhne pes za nějakou pro něho zajímavou stopou či háravou fenou, tak se většinou takto zaběhnutý pes vrací zpět. Proto je dobré zůstat na místě co nejdéle. Případně můžete na místě nechat nějakou část Vašeho oblečení, na které si pes může lehnout a počkat na Vás, když se na místo vrátíte později. Pokud Vás na místě opuštění pes nenajde a nenajde ani Vaši stopu, začne hledat cestu domů sám. To může být v některých případech problém.
Jestliže však Vašeho psa v lese něco vyděsilo a on se dá na úprk, tak utíkejte za ním. V tuto chvíli pes nevnímá a ani neslyší Vaše povely. Proto se snažte udržet v jeho dosahu, dokud jeho prvotní šok nepřejde a nebude tak schopen na Vás reagovat. Pokud Vám zmizel z dohledu, tak si po tomto šoku pravděpodobně někam zalezl a čeká, až si pro něj dojdete.
Když máte podezření, že někdo nelegálně těží v lese dřevo (těžba a doprava dříví)
V tomto případě se obraťte se na obecní úřad (odbor životního prostředí), nebo na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), případně na Policii ČR.
Zdroje
-
https://jenprocestovatele.topzine.cz/8-rad-jak-se-spravne-chovat-v-lese-mate-ciste-svedomi/
-
http://www.firebrno.cz/vase-cesty-k-bezpeci/jak-predejit-pozaru-v-prirode
-
http://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/2016-03-15-mladik-nasel-nevybuchlou-munici-v-lese-21865
-
http://dogsmagazin.cz/vse-o-psech/pes-v-nouzi/co-delat-kdyz-se-vam-ztrati-pes